Düşlerimin anlamı ve temel nedeni yalnızca yüksek okulda öğrenciyken izlediğim derslerde açıklandı. O zamana değin düşlerim, anlam ve görünür bir nedeni olmayışını sürdürüyordu. Ama üniversitede evrim ve psikoloji yasalarını öğrenince, düşüncenin bazı garip halleri nihayet açıklık kazandı. Örneğin; düşüş, oldukça yaygın bir düştü ve herkes, kişisel deneyiyle bu düşü tanıyordu.

Hocam, bunun kalıtsal bir rüya olduğunu ve ağaçlarda yaşayan ilkel atalarımıza kadar uzandığını açıklamıştı. Onlar açısından düşme olasılığı, sürekli tehlike olarak varlığını sürdürüyordu…

İlkel insanların çoğu, yaşamını bu şekilde yitiriyor ve hemen hemen hepsi ağaçlardan korkunç şekilde düşüyor, hızla yere yuvarlanırken ölümden kurtulmak için dallara tutunuyorlarmış. İşte böylesi bir düşüş, -ölümcüllüğünü yi-tirmişse- çok ciddi organik bozukluklara yol açıyor ve beyin hücrelerindeki moleküllerin değişimlerini belirliyormuş. Bu değişimler, kuşaktan kuşağa düşünce hücrelerine iletilerek ırksal anıları oluşturuyorlarmış.

Yani, siz ya da ben uyuyakaldığımız zaman, ya da uyuklarken, boşluğa yuvarlanıp tam yere değecekken bir çeşit baş dönmesiyle kendimize geldiğimizde, yalnızca, ağaç üstünde yaşayan atalarımızın duyduğu ırksal kalıtım anısıyla iletilmiş duygulan yeniden yaşamış oluyormuşuz.

Aslında bütün bu olaylar, içgüdüden daha fazla açıklanabilir değil. İçgüdü ise soya çekim tezgahında dokunmuş bir alışkanlıktan başka bir şey değildi. Sizin, benim ve tüm insanların tanıdığı şu ünlü “düşme” rüyasında, toprağa hiçbir zaman değmediğimize dikkati çekerim. Çünkü toprağa değmek ölümle eş anlamlı olacaktı. Oysa ki düşüşün sonuna ulaşan Ağaç adamları atalarımız toprağa değer değmez ölüyorlardı.

Sarsıntının, düşünme hücrelerine ulaştığı gerçekti, ama atalarımız birdenbire ölüyor ve bu şoku bir sonraki nesle iletecek zaman bulamıyorlardı. Siz ve ben yerde paramparça olmayan şanslı ataların soyundan gelmekteyiz. İşte bu nedenle, her zaman yan yolda kalıyoruz.

Ademden Önce, Jack London

Benzer Kitap Sözleri

  1. Victor Hugo: Rüya gecenin akvaryumudur.
  2. Anonim: Kocanın çok bileni