Yağmur çiselemeye başlamıştı. “Hadi koş,” dedi Zehra, Ayşe’ye. “Koş, yoksa sırılsıklam olacağız.”

Gülüşerek kol kola çalıştıkları bankanın kapısından içeri girdi iki genç kız. Öğle yemek saati arasının bitmesine bir dakika kala Zehra, bankonun arkasındaki masasına oturmuştu. Üç ay olmuştu Zehra bankada çalışmaya başlayalı.

Bir altmış boylarında, sarı saçlı, mavi gözlü, güzel sayılabilecek genç bir kızdı. Aynı zamanda zekiydi ve neşeli bir yapısı vardı. Dost canlısıydı. Her şeyden önce yaşama olumlu bakmayı bilirdi. Sevdiklerine karşı aşırı bağlı ve sadıktı. Şimdilik zararsız gözüken bu huyu gelecekte karşılaşacağı savaşlarda belki de en büyük zayıflıklarından bir tanesi olacak.

Bir ay sonra yirmisine basacak olan Zehra, parıldayan gözlerle oturduğu masadan Ayşe’ye dönerek, “Ne güzel değil mi?” diye sordu. “Tam bir ay sonra yılbaşı. Sanki hayat yeni yılla birlikte en baştan başlayacak. Yeni yılın İlk günü benim doğum günüm. Bu cümleyi kaç kez duydun benden, değil mi?”

Bunun üzerine iki genç kız gülüşmeye başladı. Ayşe, Zehra geldiğinden beri ne çok eğlenmeye başladığını düşündü. Sonra kaşlarını sinirliymiş gibi çatarak, fakat dudaklarında ki kıvrılmalara engel olamayarak, “Sanırım üç aydır her gün.” dedi.

Ayşe sonra arkadaşının elini tutarak, “İnşallah bin dokuz yüz seksen bir yılı sana mutluluk, huzur ve yakışıklı bir koca getirir. Ama bankacı da olmasın. Mühendis olsun. Mavi gözlü olsun. Uzun boylu olsun.”

Zehra hafif sitemkar bir tavırla, “Kendi hayallerine beni de dahil etme!” dedi. Hem ben evlenmeyeceğim. Aşık olmayacağım. Çünkü bu dünyada benimle aynı şekilde nefes alan tek bir erkek yok.”

“Aslında böyle diyenden korkmalı. Görünüşe bakılırsa, benden önce evleneceksin sen!” diye cevap verdi hınzırca gülümseyen Ayşe.

Tam bir hafta sonra Zafer para yatırmak için aynı bankada sırasını beklerken, o mavi gözleri gördü. O bakışmayla Zafer ve Zehra’nın kaderleri buluşmuştu.

İki Kişilik Yalnızlık, Sinan Akyüz

Benzer Kitap Sözleri

  1. Khaled Hosseini Sözleri: Uzvunu kaybedenlerin hissettiği hayali acı gibi!
  2. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski: Önünde yepyeni bir dünya tüm parlaklığıyla belirdi!
  3. Pablo Escobar Sözleri: Kimse sahip olduğu hayalleri kontrol edemez.
  4. Charles Dickens: Oysa şimdi ben ondan daha yaşlıyım.
  5. Mark Twain: Hayallerinizi küçümseyenlerden uzak durun!
  6. Stephen King: Normal olmak zorunda değilsiniz
  7. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski: Etiyle, kemiğiyle gerçek bir insan olmak o kadar zor ki…
  8. Anonim: Ve sonra asla dönüp arkana bakma!
  9. Anonim: Özgür olmak, kendine karşı doğru olmaktır