Çok okudum, yalnız bütün hayatımı değiştiren kitabı değil başka kitapları da. Okurken ama, kırık hayatıma derin bir anlam vermeye, bir teselli aramaya, hatta hüznün güzel ve saygıdeğer yanını aramaya kalkışmadım hiç.

Çehov’a, o yetenekli, veremli ve alçak gönüllü Rus’a sevgi ve hayranlıktan başka ne duyabilir insan. Ama boşa gitmiş kırık ve kederli hayatlarını Çehovcu denen bir duyarlılıkla estetikleştiren, hayatlarının sefaletinden böbürlene böbürlene bir güzellik, bir yücelik duygusu alan okurlar için üzülür, bu okurların teselli ihtiyacını karşılamayı bir kariyere dönüştüren iş bilir yazarlardan da nefret ederim. Bu yüzden pek çok çağdaş romanı ve hikayeyi bitirmeden yarıda bıraktım

Ah, atıyla konuşarak yalnızlıktan kurtulmaya çalışan kederli adam. Vah, sevgisini durup durup suladığı saksıdaki çiçeklere veren içi geçmiş beyzade.

Vay, eski eşyalar arasında hiçbir zaman gelmeyecek, ne bileyim bir mektubu, eski bir sevgiliyi ya da anlayışsız kızını bekleyen hassas adam. Bize durmadan yaralarını ve acılarını teşhir eden bu kahramanları Çehov’dan kabalaştırarak araklayıp başka coğrafyalar ve iklimlerde bize sunan yazarlar da aslında ağız birliğiyle şunu demek isterler: Bakın, bize, acılarımıza ve yaralarımıza bakın; biz ne kadar hassas, ne kadar ince, ne kadar da özeliz!

Acılar bizi sizlerden çok daha ince ve duyarlı kıldı. Siz de bizim gibi olmak, sefaletinizi bir zafere, hatta bir üstünlük duygusuna çevirmek istiyorsunuz değil mi? Öyleyse inanın bize, bizim acılarımızın hayatın sıradan hazlarından daha zevkli olduğuna inanın yeter.

Yeni Hayat, Orhan Pamuk

Benzer Kitap Sözleri

  1. Paul Auster: Yıllar geçtikçe daha çok güçlenmiyoruz.
  2. Pucca: Yeniden acı çekmek garip bir şekilde hoşuna gider
  3. Bircan Yıldırım Sözleri: Bazı insanların derin acıları vardır.
  4. Paulo Coelho: Bütün kötülükleriyle dünyayı bağışlıyorum.
  5. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski: Manevi varlığımızın biricik kaynağı acı değil mi?
  6. Eddi Anter Sözleri: Hem acıyı yaşayacaksın hem de tatlıyı.
  7. Anonim: Unutma!
  8. Uğur Koşar: Kendini değersiz mi hissediyorsun?
  9. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî: Ne kadar acıdır insanın teselliyi
  10. Bob Marley: Gerçek şu ki; herkes seni incitecek