Hatırlayanınız var mı, sevgi neydi? Sevgi bir bakış, bir gülüş müydü bazen; bir akış, bir koşuş muydu? Sevgi gönül kumaşında bir nakış mıydı?

Hatırlayan var mı sevgi neydi? Bir çuhayı ipek görebilmek miydi; toprağı amber niyetine koklamak mı? Sureti sirete, arazı cevhere, bedeni ruha köle eylemek miydi sevgi? Sevgi bir iyilik miydi, şefkatli bir cümlecik mi? Neydi sevgi, dış mıydı, yoksa iç mi; zahir miydi, yahut batın mı; kalıp mıydı, ya ki can mı? Var olmak mı, varlıktan geçmek mi? Dünyaya gülmeye mi gelmiştik, ağlamaya mı; ölüyor muyuz, yoksa doğuyor mu?

Sevgi neydi?

Sevgi bir sigara dumanında, bir tren düdüğünde, bir dalganın en son hışırtısında ve bir turnanın kanadında mı kalmıştı? Sevgi Medine’de, Semerkant’ta, sevgi Bağdat’ta, Endülüs’te, ta caddelerde, sokaklarda, evlerde, kapıların tokmaklarında çınlar durur muydu eskiden?

Ya neden şimdi Ayasofya’da pitoresk, Divanyolu’nda kaldırım taşı, Ankara’da ittifak, Yeşilkubbe’de Mevlana, Erciyes’te kar, Fırat’ta bir içim su olup girmiyor dünyamıza? Neden nefesimiz daralıyor hummalı inatlarımız, kallavi benliklerimiz yüzünden? Neden nesillerimiz sersefil ve derbeder?

Sevginin koynunda büyüttüğümüz nazeninlere nazı enîn ile mi unutturdular, semenderlerimiz ateşte niçin yanmaktalar?

Soralım ta içimize; neydi sevgi? İnsanı mutlu eden o ilk satır mıydı defalarca okunan, yoksa ilk satır arayışları mı tekrar be tekrarlanan?

Sevgi bir acıydı herhalde, bir kederdi, kah hüzünle, kah mutlulukla hatırlanan. Belki de sabırdı sevgi, affetmekti, gelecek günler adına. Sevgi sınanmaktı adl-i ilahîde ve sınavı geçmekti ercesine. Sevgi bir dirilişti…

Sevgi bir iyi ad bırakmaktı fena yurdunda. Ömür geçer de ad kalır…

Kitab-ı Aşk, İskender Pala

Benzer Kitap Sözleri

  1. Eddi Anter Sözleri: Hep yanında olacak gibi seven
  2. Oğuz Atay Sözleri: İnsan seviyorsa kaybetmekten korkar.
  3. Mehmet Ali Kılınç: Ben seninle soluk alıyorum
  4. Erika Leonard James: Seni şartsız seveceğime söz veriyorum!
  5. Erika Leonard James: Ben bir hiçim!
  6. Arthur Conan Doyle: Erkekler kadının sevgisini kaybedeceklerini düşünemezler!
  7. Stefan Zweig: O andan başlayarak seni sevdim.
  8. Franz Kafka: Bu kez ben çakıl taşı olacağım.
  9. José Mauro De Vasconcelos: Onu yüreğimde öldüreceğim, artık sevmeyerek!
  10. Anonim: Güzel Kitap Sözleri