Bilmem yalnızlık efendi ile aranız nasıl? Benim oldum olası iyidir. Severim kendisini, zannımca o da benden memnundur. Yalnızlık efendi uzunca boylu, titiz, temiz, ve bakımlıdır. Çok yakışıklı sayılmaz belki, fakat hayli alımlıdır. Kıyafetlerini nerede diktirir bilmem, ama giyimi kuşamı farklıdır. Hayatımda tanıdığım en donanımlı, en kültürlü, ayakları en çok yere basan varlıklardan biridir.

Okumayı düşünmeyi ve hayal etmeyi sever; haftada en az 3 kitap bitirir. Tefekkürü de bilir, Tevekkülü de. Öz güveni yüksektir, kendi kendine yeter. Kimseye yalakalık etmez, hesap kitap yahut pazarlık ve çıkar işlerinden haz etmez. Elalemin nabzına göre şerbet vermez, kula kulluk etmez. Vefalıdır. Sadıktır. Kendisine yapılan iyilikleri asla unutmaz, ama kötülüklere gelince hafızası balıkların hafızasına döner; kinleri çabuk unutur. Kimseyle düşmanlığı yoktur. Kancıkları sevmez, dedikodu etmez. Başkasının gölgesine muhtaç olmadan tek başına yaşayan hür ve gür bir ağaç gibidir.

Canı sıkılınca duvarında asılı eski bir yazıya bakar; kim bilir hangi mahir hattatın elinden çıkma yazıda şöyle yazar: “Bu Da Geçer Ya Hu” Yalnızlık efendi yazıyı okurken gülümser. Ne zaman ona insanlardan ya da dış dünyanın çarkından şikayet etmeye kalksam, eliyle savuşturur sözlerimi. “Boş versene ya hu” der. “Yalnız geldik bu dünyaya sanki yalnız gitmeyecek miyiz?”

Gerçi şahidim, zaman zaman onun da içinin daraldığı olur. Yalnızlık efendi en çok başkalarıyla karıştırılmaktan rahatsızdır. Yalnızlık “ıssızlık” demek değildir. Issızlık efendi başka mahallede yaşar. Biraz huysuz bir tiptir. Hani bahçesine kaçan topları kesmeye kalkan aksi ihtiyarlar var ya, onlardandır. Bizimkiyle ara sıra selamlaşırlar o kadar. Keza yalnızlık, “kimsesizlik” demek de değildir. Kimsesiz Efendi şehrin dışında bir mağarada yaşar. Saçı sakalı birbirine karışmıştır. Bizimkiyle kırk yılda bir karşılaşırlar o kadar.

Yalnızlık ne ıssızlıktır ne kimsesizlik. Yalnızlık insana en çok başkalarıyla çevriliyken gelen bir histir ki, kimileri buna ”etraf kalabalıkken kalbin yalnız olması hali” derler.

Yalnızlık Efendi der ki, ”yalnızlık insanın kendi kendisiyle yaptığı bir sohbettir. Aracısız. Katkısız. Oyunsuz. Yalansız. Saf ve som bir sohbet…” Bazen olur bana, nedensiz, öylesine. Güçlü bir kaçma arzusu başlar içimi kemirmeye. Televizyon, radyo, gazeteler… Hepsinden koparım. Telefonları bir kenara kaldırırım. E-mail’lere bakmam, kimseye tek satır yazmaz olurum. Kepenkleri indirir, geçici bir süre tadilata girer, içime kapanırım. Yapılacak işler dağ olur birikir masamda. Okunacak mektuplar, kotarılacak sorumluluklar birikir bir kenarda. Sokağa çıkasım gelmez; çıksam kenarlardan yürürüm, saçak altlarından. Görünmez olmak isterim. Saydam bir cisim gibi ve yabani. Kazara bir tanıdığa rastlarsam dilim dolanır, iki cümle kuramam. Çünkü o esnada içeride Yalnızlık Efendi ile konuşuyorumdur. Aynı anda iki boyutta birden olamam.

Bazen olur herkese, nedensiz, öylesine. Yalnızlık Efendi dikilir balkonumuzun altında. Çakıl taşları atar penceremize. “Hadi çık dışarı.” der, “Çık da oynayalım.” Bazen olur. Yalnızlık çağırır. Ve sen terliklerini giyer her şeyi ve herkesi bir kenara bırakır, ruhunun mahzeninin merdivenlerinden inersin üçer beşer. Mahzende Yalnızlık Efendi seni bekler. Beraber oturup sohbet edersiniz sabahlara kadar. Hayattan, zamandan, insanlardan, oluştan bahsedersiniz. Yalnızlık Efendi felsefe sever. Gerçi hiçbir şeyi çözemezsiniz ama zaten sohbettir maksat, çözüm arayışı bahane. Dedim ya, oldum olası Yalnızlık Efendi ile aram iyidir. Severim kendisini. Zannımca o da dostluğumuzdan memnundur…

Siyah Süt, Elif Şafak

Benzer Kitap Sözleri

  1. Rauda Jamis Sözleri: Çünkü en iyi tanıdığım insanım.
  2. Sabahattin Ali: Hiçbiri yardıma çağrılacak kadar yakın görünmüyor
  3. Emrah Serbes: Bu şehrin en işlek caddesi neresi?
  4. Johann Wolfgang von Goethe: Hayatta insanın başına gelebilecek en kötü şey
  5. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski: İyi adamlar yalnızlıktan ölüyor
  6. Camilla Grebe Sözleri: Yalnızlık üşütmez, kendine sarılmayı öğretir.
  7. Georges Perec: Yalnızdın, hepsi bu ve kendini korumak istiyordun
  8. Elif Şafak Sözleri: Bilmem yalnızlık efendi ile aranız nasıl?
  9. Oğuz Atay Sözleri: Beni bir gün unutacaksan, bir gün bırakıp gideceksen, boşuna yorma!
  10. Cemal Süreya Sözleri: Sevilmeyi beklerken, beklemeyi sevmişiz.