Vaterlo’dan evvvelki mağlubiyetinde Elbe’ye sürüldü. Elbe’den kaçtı, üç dört kişiyle Fransa’ya ayak bastı. Üzerine koca bir ordu sevkettiler. Çünkü (Napolyon) şaka değil, bir zıpzıp kadar ama, Paris’e doğru gelirken yuvarlana yuvarlana Uludağ olacak… Yanında bulunan yakınlarından (Kont dö Montelon) isimli birinin hatıratında çizgisi çizgisine bütün manzara gösterilir.

“Gidiyorduk,” diyor (Kont de Montelon); “Paris’e doğru, üzerimize bütün bir ordu geliyor! Ne yapabiliriz bir kaç kişi?… Hiç hesabını sormuyorduk. Ona güvenimiz vardı… Gidiyorduk!”
Yolda birdenbire karşılarına gelen ordunun öncülerini görüyorlar… Şimdi, bakın şurada aksiyon adamı, teşebbüs adamı, hamle adamı nasıl hareket eder?

Cürete bakınız; karşısında kendisini tevkif etmeye, yahut öldürmeye gelen ordunun öncülerini görünce, hemen “Yaklaşın, yaklaşın, yaklaşın!” diye emir vermeye başlıyor. Tabi, asker eski imparatorunu emir verir görürken ne yapabilir? Bir an donup kalıyor. Bir teğmen zuhur ediyor.

“Daha üstünüz gelsin, yüzbaşı, binbaşı, albay…”

Nihayet bütün öncü kıtalar yaklaşıyor. (Napolyon) bir taşın üstüne çıkıyor ve şu sözü söylüyor:

“Fransız askeri! Yüzündeki yara işaretinden, ayağındaki çarıktan, bilmem nerene kadar benim eserimsin! Sen mağlubiyetlerin numunesiydin; ben seni dünya galibi yaptım. Şimdi bu vaziyette seni benim üzerime gönderiyorlar! Aranızda imparatoruna kurşun çekecek kimse, buyursun! İşte göğsüm!” diyor.

Sahte Kahramanlar, Necip Fazıl Kısakürek

Benzer Kitap Sözleri

  1. Ahmet Şerif İzgören: Bir bilgi huzmesi kapının altından içeri sızdı!
  2. Sinan Akyüz: Allah bana bir daha böyle bir zafer göstermesin!
  3. Turgut Özakman: Beni affedin, özür dileyemem!
  4. Halide Edip Adıvar: Çevikliğinden dolayı ona Tayyar adı verilmişti.
  5. John Steinbeck: Alman ordusunu muma çeviriyor.
  6. Khaled Hosseini Sözleri: Ameliyathanelerde, kollar, bacaklar narkoz verilmeden kesiliyor.
  7. Anonim: Yüzyıl Savaşları ne kadar sürdü