Pangolin, karınca yiyen ve armadilloya benzer bir hayvan cinsidir. Pangolinler, Güneybatı Asya’da, Endonezya’da ve Afrika’nın güneyindeki Sahra Çölü’nde yaşar. Karınca yiyenler gibi, pangolinlerin de dişleri yoktur; uzun ve dar burunları, uzun kuyrukları vardır. Benzeri dilleri vardır ve dillerini çok uzak mesafelere doğru kullanabilirler.

Pangolinler de karıncalarla beslenirler. Karınca yiyen gibi kaba tüylü değil, üst üste geçen sert kabuklardan oluşan boynuzumsu ve sert bir postu vardır. Bu kabukların rengi, kahverenginin çeşitli tonlarıdır.

Pangolinlerin uzunlukları 0.9 m ile 1.5 m arasında değişir. Ön ayaklarında güçlü pençeleri vardır. Bu pençelerle karınca ve termit yuvalarını rahatlıkla deşebilirler. Tehlike anında kitap kendilerini yuvarlar ve çok sağlam bir top hâline getirirler. Böylece çok az düşman onlara zarar verebilir.

Çin pangolini gibi türler ağaçlardan hiç inmez. Yerde yaşayan türler toprağa kazdıkları oyuklarda barınır. Pangolinlerin temel besini termitlerdir ama karıncaları ve öbür böcekleri de yer, kokuyla buldukları avlarının yuvalarını ön pençeleriyle dağıtırlar.

Benzer Kitap Sözleri

  1. Kolektif: İnsanlar bütün hayvanlardan daha vahşidir!
  2. Anonim: Bok Böceği
  3. Anonim: Afrika nasıl bir ülkedir
  4. Anonim: Şempanze
  5. Anonim: Hangi memeli hayvanlar göç ederler
  6. Anonim: İlk taşıma araçları nelerdi?